2025-12-10

Het ministerie van LVVN over het cluster Circulaire Dierlijke Eiwitketens

Tags

Overheid
Diervoederindustrie
Nieuws

Eén van onze key partners en dragende organisaties vanaf de start van stichting Samen Tegen Voedselverspilling is het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN). Mede dankzij hun ondersteuning kunnen we onze vele activiteiten, projecten en clusters uitvoeren, waaronder het cluster Circulaire Dierlijke Eiwitketen. Op onze beurt voorzien we het ministerie van actuele kennis en cijfers over voedselverspilling in Nederland, verbinden we partijen aan elkaar en stimuleren en initiëren we nieuwe initiatieven voor het voorkomen van voedselverspilling en het beter benutten van waardevolle reststromen. We spraken Mateo Groot van het ministerie van LVVN over de samenwerking en dit specifieke cluster.

Het ministerie van LVVN en het cluster Circulaire Dierlijke Eiwitketen
Het ministerie heeft zich in EU-verband gecommitteerd aan SDG 12.3 om voedselverspilling in 2030 te halveren ten opzichte van 2015. Het hoogwaardig verwaarden van reststromen en voormalige levensmiddelen als diervoeder speelt hierin een belangrijke rol en draagt direct bij aan het behalen van dit doel.

Het cluster Circulaire Dierlijke Eiwitketen ondersteunt dit streven door kennis op te bouwen en te delen tussen de betrokken partijen over hoe reststromen binnen de huidige kaders beter kunnen worden benut. Bijvoorbeeld door reststromen in te zetten als diervoer, wat hoger op de Ladder van Moerman staat dan meerdere andere bestemmingen. Daarnaast helpt het cluster het ministerie door juridische, praktische en economische knelpunten in kaart te brengen die een optimale benutting van reststromen nog belemmeren, op basis van signalen uit de sector.

“Door de nauwe samenwerking met kennisinstellingen ontstaat een solide wetenschappelijke basis voor veilige toepassing van reststromen als diervoeder, terwijl Samen Tegen Voedselverspilling ervoor zorgt dat de opgedane kennis en praktijkervaringen breed worden gedeeld binnen de sector.” Vertelt Mateo Groot, beleidsmedewerker diervoeder & dierlijke bijproducten bij het ministerie.

Voedselzekerheid omvat meer dan voldoende voedselproductie
Mateo Groot vertelt over de samenwerking: “Voedselzekerheid omvat meer dan alleen voldoende voedselproductie en leveringszekerheid; het draait ook om voedselveiligheid (if it isn’t safe, it isn’t food), weerbare en volhoudbare voedselsystemen en efficiënt gebruik van grondstoffen door het voorkomen van voedselverspilling en de duurzame verwaarding van reststromen. De huidige geopolitieke ontwikkelingen maken leveringszekerheid minder vanzelfsprekend en onderstrepen het belang van circulaire initiatieven die onze grondstofefficiënte vergroten. Juist daarom hebben we vanuit het ministerie van LVVN enorme waardering voor de belangrijke rol die Samen Tegen Voedselverspilling en het cluster Circulaire Dierlijke Eiwitketens vervullen in het voorkomen van voedselverspilling en beter benutten van waardevolle reststromen.”

Sluit je aan bij het cluster
Het ministerie nodigt relevante partijen graag uit om zich aan te sluiten bij het cluster Circulaire Dierlijke Eiwitketen. Heeft jouw bedrijf ook (op regelmatige basis en op grote schaal) reststromen die geschikt zouden kunnen zijn voor diervoer? Of werk je met vee en wil je de CO2--impact van je vee omlaag brengen? Of werkt jouw bedrijf op een andere manier aan de circulaire dierlijke eiwitketen? Sluit je dan aan bij het cluster. Neem hiervoor contact op via office@samentegenvoedselverspilling.nl. En lees via onderstaande button meer informatie, waaronder de lopende en afgeronde cases.