2025-06-18
Van reststroom naar diervoeder: clusterleden delen inzichten uit hun cases
Tags
Leden van het cluster Circulaire Dierlijke Eiwitketen waren begin juni te gast bij clusterpartner Schothorst Feed Research. Gastheer Wim Beeks verzorgde de introductie en zijn collega Laura Star vertelde vervolgens over onderzoek, ontwikkeling en innovaties die ze uitvoeren, ten behoeve van duurzaamheid in de dierlijke eiwit productieketen. Daarnaast deelden meerdere clusterleden hun nieuwe inzichten uit de experimentele cases waar ze samen aan werken. Binnen die cases onderzoeken ze hoe bepaalde reststromen goed, veilig en binnen de huidige wetgeving mogen worden verwerkt tot kwalitatief diervoeder.
SFR (Schothorst Feed Research) is een onafhankelijk onderzoeksbedrijf dat onderzoek doet naar de voeding van vee (pluimvee, varkens en rundvee). Ze faciliteren toegepast onderzoek en leveren met hun expertise op dit gebied een mooie bijdrage aan het cluster Circulaire Dierlijke Eiwitketen.
Onderzoek naar optimaliseren kippenvoer
Eén van hun recente onderzoeken gaat bijvoorbeeld over het optimaliseren van voer voor opfokhennen. Bijvoorbeeld door het verlagen van het gehalte aminozuren in het voer, wat een positief effect heeft op de CO2 uitstoot en de kosten van het voer. Uit het onderzoek bleek dat de dieren met 80% van de aanbevolen aminozuren nog even goed presteerden, maar lager dan 80% ging ten kosten van gewicht en gezondheid. Een interessant inzicht om diervoer verder te verduurzamen.
Andere lopende cases en onderzoeken
Naast SFR deelden ook andere clusterpartners inzichten uit hun lopende en afgeronde cases.
Case: McDonald’s: Clazien de Vos van Wageningen University & Research deelde haar inzichten over de lopende case van McDonald’s. In hun case wordt onderzocht hoe swill, inclusief vleesresten, veilig kan worden ingezet als voer voor varkens. Volgens de huidige wetgeving is dit (nog) niet toegestaan omdat dit risico op dierziekten met zich meebrengt. Deze case laat zien dat dit risico verwaarloosbaar is en helpt daarmee om de discussie in Europa over het versoepelen van de regels voor het gebruik van swill voor diervoer. Later deze zomer worden de volledige resultaten van deze case bekend gemaakt.
Case: My-Pro en Nijsen: in deze case doen de twee clusterpartners onderzoek naar de vraag: kun je stikstof uit reststromen spuiwater van luchtwassers en snoepsiroop van de suikerwarenindustrie opnieuw tot waarde brengen als voedingsbodem voor eiwitten voor diervoeding? En wat is mogelijk binnen de huidige wetgeving?
Case: Flypro door Looop: clusterpartner Looop onderzoekt het kweken van insecten op reststromen. Ze voeren de insecten nu met brijvoer en optimaliseren dit in samenwerking met InsectoCycle. De insecten zelf kunnen vervolgens weer als bron van eiwit worden ingezet in diervoeder.
Kennis delen is belangrijk
Door in dit cluster samen te werken en kennis met elkaar te delen, worden alle clusterpartners wijzer. Want uiteindelijk hebben we allemaal hetzelfde doel: reststromen en grondstoffen circulair in de voedselketen houden, en daarmee bijdragen aan SDG 12.3: 50% minder voedselverspilling in 2030. Dat is niet alleen beter voor onze planeet, maar levert de bedrijven ook nieuwe verdienmodellen op.
Werkt jouw bedrijf ook aan de circulaire dierlijke eiwitketen en wil je deelnemen aan het cluster om samen een positieve impact te maken? Neem dan contact met ons op.