2022-04-19
Verduurzaming diervoederketen door nieuwe wetgeving
Tags
Foto, v.l.n.r.: Fanny Lafeber (Sales Manager Darling Ingredients - Nederland), Carine van Vuure (Manager Nutrition & Regulatory affairs) en Jan van der Velden (Executive Vice President Darling Ingredients) tijdens de eerste vracht op 24 maart 2022.
Sinds september 2021 is het in de EU weer toegestaan om verwerkte dierlijke eiwitten (Processed Animal Proteins (PAPs)) toe te voegen aan diervoeder. Hiermee is een nieuwe stap gezet tegen verspilling. Onder meer Sonac (onderdeel van stakeholder Darling Ingredients) heeft er werk van gemaakt om de aangepaste wetgeving in de praktijk toe te passen. Het bedrijf wil hiermee een impuls geven aan de groeiende markt van kwalitatieve, circulaire diervoeders. In maart 2022 werd in Nederland de eerste vracht geleverd.
VERDUURZAMING DIERVOEDERKETEN EN CIRCULAIRE LANDBOUW
Toepassing van dierlijk eiwit in diervoeders is weer mogelijk. In de markt is veel belangstelling voor deze eiwitbron. Carine van Vuure, Manager Nutrition & Regulatory affairs bij Darling Ingredients: “Dat is goed te begrijpen, want het gebruik van dierlijke eiwitten draagt bij aan de verdere verduurzaming van de diervoederketen en past naadloos binnen de circulaire landbouw.”
Diervoer gemaakt van bijproducten en/of reststromen heeft een lagere CO₂-voetafdruk. Het leidt ook tot minder druk op natuurlijke hulpbronnen, behoud van biodiversiteit, minder afhankelijkheid van de wereldwijde grondstoffenmarkt en een veerkrachtig voedselsysteem. Na jarenlang onderzoek en proefprojecten werd aangetoond dat PAPs veilig verwerkt kunnen worden tot diervoer. Zo vinden de dierlijke eiwitten alsnog een nuttige bestemming, in plaats van dat ze worden verspild.
NATUURLIJK EN GEZOND DIERVOEDER
Naast het duurzaamheidsaspect zijn verwerkte dierlijke eiwitten ook een rijke bron van eiwit, fosfor en energie. Daarom passen ze in natuurlijk en gezond diervoeder voor omnivoren (dieren die alles eten). Omnivoren, zoals varkens en kippen, hebben van nature behoefte aan zowel plantaardig als dierlijk voedsel. Dierlijk eiwit heeft een zeer gunstig aminozuurpatroon en is voor varkens en kippen beter verteerbaar dan plantaardig eiwit. Lees hier meer over wat verwerkte dierlijke eiwitten (PAP’s) precies zijn.
STIJGENDE VRAAG NAAR VERWERKTE DIERLIJKE EIWITTEN VERWACHT
Sonac verwacht dat de vraag naar verwerkte dierlijke eiwitten in de toekomst verder stijgt. Carine van Vuure: “We zien dat de interesse voor gezond en duurzaam voedsel dat bijdraagt aan een circulaire bio-economie alleen maar toeneemt. Door het inzetten van verwerkte dierlijke eiwitten worden natuurlijke voedselbronnen hergebruikt, wordt onnodige voedselverspilling zoveel mogelijk voorkomen en worden waardevolle nutriënt-kringlopen gesloten. De toepassing van dierlijke eiwitten uit Europa maakt het diervoeder meer circulair en vermindert de afhankelijkheid van overzeese eiwitbronnen zoals soja. Dat zijn allemaal cruciale thema’s waarop we als keten volop moeten en willen inzetten.”
CIRCULAR FOOD CENTER
Binnen het Circular Food Center werkt een cluster van ketenpartners en kennisinstellingen, waaronder Darling Ingredients, aan een circulaire dierlijke eiwitketen. Door de wetswijziging zijn nog meer vruchtbare samenwerkingen mogelijk op weg naar een meer circulair voedselsysteem. Lees hier meer over het cluster Circulaire Dierlijke Eiwitketen.